Mide Yanması Belirtileri

Bununla birlikte, çoğu zaman başka bir sindirim sistemi sorunun bir belirtisi olarak geliştiği için beraberinde pek çok belirtiyle birlikte de ortaya çıkabilmektedir. Mide yanması başlangıcında, beraberinde ve sonrasında görülebilecek diğer belirtiler şunlardır:

·         Mide, göğüste (mide ekşimesi),

·         Özofagusta (yemek borusu) veya boğazda yanma hissi

·         Mide bulantısı ve kusma

·         Gaz

·         Geğirme

·         Şişkinlik

·         Boğaz ağrısı

·         Öksürük veya hırıltılı solunum

·         Hıçkırık

·         Yutma güçlüğü

Yukarıda sıralanmış olan belirtiler sıklıkla yaşansa da, bazı durumlarda yaşanan diğer belirtiler ciddi bir sağlık sorununu işaret edebilmektedir. Örneğin, kanlı kusma, koyu ya da katran renginde bir dışkı, nefes darlığı çekme, çene, boyun ya da omuza doğru yayılan bir ağrıdan muzdarip olma gibi mide yanmasına eşlik eden diğer belirtilerin hemen tıbbi açıdan incelenmesi gerekmektedir.

Yemekten Sonra Mide Yanması

Çoğu kişi, özellikle yemek yedikten sonra yanma hissi yaşadığını vurgulamaktadır. Genellikle de, bu yiyecekler baharatlı olanlardır. Baharatlı yiyecekler mide yanmasını tetikleyebilmektedir. Oldukça güçlü tatlar olan baharatlar, mide astarını tahriş edebilen kapsaisin isimli bir madde içermektedir, bu nedenle de, midede hazımsızlığa, gaza, ağrıya ve yanmaya yol açabilmektedir.

Çözünür lifler açısından yüksek gıdalar, düşük lifli gıdalar, süt ve süt ürünleri (laktoz intoleransı nedeniyle) veya tahıllar (Çölyak hastalığı nedeniyle) ve fruktoz içeren yiyecekler (fruktoz intoleransı nedeniyle) de mide yanmasına neden olabilmektedir.

Mide yanması problemine hangi yiyeceklerin neden olduğunu öğrenmek istiyorsanız, tükettiğiniz gıdalarla ilgili bir günlük tutmak ve yemeklerden sonra mide yanması hissedip hissetmediğinize dikkat etmek, bu durumu kontrol altına almanıza yardımcı olabilmektedir.

Bazı İçeceklerden Sonra Mide Yanması

Mide suyuna etki edebilen ve sonuç olarak da, mide yanmasına yol açabilen pek çok içecek bulunmaktadır. Bazıları şöyle açıklanabilmektedir:

·         Alkol

Tıpkı bazı yiyecekler gibi bazı içecekler de mide yanmasını tetikleyebilmektedir. Bu içeceklerin başında da alkollü içecekler gelmektedir. Alkol oldukça tahriş edici bir maddedir ve mide astarına zarar verebilmektedir. Kişi alkol içer içmez veya içtikten bir süre sonra ya da akşamdan kalma olduğunda mide yanması hissedebilmektedir. 

·         Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler tüketildikten sonra mide yanması hissedilebilmektedir. Bu içecekler üretilirken pek çok yapay tatlandırıcı kullanılmaktadır. Çoğu zaman da, mide yanması kullanılan yapay tatlandırıcılardan kaynaklanmaktadır.

·         Su

Su ne kadar içilebilecek en sağlıklık içecek olsa da, yanlış şekilde tüketildiğinde mide yanmasına yol açabilmektedir. Çok fazla su tüketimi sodyum seviyelerini düşürebildiği için sonrasında hiponatremi belirtileri gelişebilmektedir. Bu belirtiler arasında da mide yanması, kusma, konfüzyon, yorgunluk ve konvülsiyonlar bulunmaktadır.

Ana yemeklerden sonra da hemen çok fazla su tüketilmesi, mideyi şişirebilmekte, bu da hazımsızlığa ve mide yanmasına yol açabilmektedir.

·         Süt

Laktoz intoleransı bulunan kişiler süt içtikten sonra mide yanması yaşayabilmektedir. Bu kişiler laktozu parçalamakta sorun yaşamaktadır, bunun da bir sonucu olarak hazımsızlık, kabızlık, ishal ve mide yanması gelişmektedir.

Mide Yanması Nedir?

Mide, karnın sol üst tarafında yer alan fasülye şeklinde, kaslardan oluşan bir organdır. Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan mide, yiyecek ve içeceklerin sindirilemesi için gerekli olan asitleri ve enzimleri içermektedir. Midede parçalanan gıdalar sonrasında sindirim sürecinin bir parçası olan bağırsağa iletilmektedir.

Yiyecek midede sindirilmezse, bu sindirim süreci tıkanabilmekte ve sonuç olarak da, hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide yanması gibi sindirim sistemi sorunlar meydana gelmektedir.

Mide yanması oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunu olabilmektedir. Kişinin günlük yaşantısına bile etki edebilen bu durum, ağrı, halsizlik, yorgunluk ve stres nedeniyle daha da kötü bir hal alabilmektedir.

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanması nasıl geçer? Mide yanmasının tedavisi nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle, mide asidi nedeniyle gelişen bu durum, antiasitler ya da proton pompa inhibitörleri tarafından kontrol altına alınmaktadır. Mide yanması belirtisine yol açan sağlık sorununlarında uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri ise şöyle sıralanmaktadır:

·         Mide yanması ilaç kullanımı nedeniyle oluşmuşsa, doktorun alternatif ilaçlar reçete etmesi

·         Gastrit veya GERD durumunda, mide asidini kontrol altına alan ilaçların reçete edilmesi (antiasitler ve proton pompa inhibitörleri)

·         H. pylori nedeniyle gelişen gastrit ve mide ülseri durumunda uygulanabilen antibiyotik tedavisi

Altta yatan daha ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, yaşam tarzı değişiklikleri (sağlıklı ve düzenli beslenme gibi) ve mide yanmasını tetikleyen gıdalardan uzak durma gibi basit adımlar da mide yanmasını kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir.

Mide Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide yanması tedavisi için gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilimdalı) bölümüne başvurulabilmektedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir