Bazofil yüzdesi nedir? Bazofil yüzdesinin düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?

Bazofil yapılan kan sayımı ile ortaya çıkan akyuvar hücrelerini belirten parametrelerden biridir. Bazofil, bazofilik lökosit olarak da bilinmektedir. Bazofil yüzdesinin düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz..

BAZOFİL NEDİR?

Vücudunuz doğal olarak birkaç farklı tipte beyaz kan hücresi üretir. Beyaz kan hücreleri, virüsleri, bakterileri, parazitleri ve mantarları öldürerek sağlıklı kalmanızı sağlar. Bazofiller, bir tür beyaz kan hücresidir. Kemik iliğinde üretilse de, vücudunuzda birçok dokuda bulunurlar. Onlar bağışıklık sisteminizin bir parçası ve doğru işlevinde önemli rol oynarlar.

Bazofiller tüm akyuvarların 0,4% – 1% ‘ini oluştururlar. En az sayıdaki akyuvar türüdür. Tam sayıları bir mikrolitrede 200 hücreden azdır. (200 hücre/mcL) Bir mikrolitrede 2000 üzerinde bazofil bulunması ciddi bir sorunun göstergesi olabilir.

shutterstock_521751805

BAZOFİL YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Bazofil yüksekliği genellikle alerjen bir maddeye temas edildiği veya vücutta iltihaplı bir hastalığın var olduğu anlamına gelir. Bazen de kanser gibi ciddi hastalıklar ve bağışıklık sistemi sorunları bazofil yüksekliğine neden olmaktadır.

Bazofil yüksekliğinin görüldüğü durumlar:

– Bazofilik lösemi hastalığı
– Miyeloproliferatif hastalıklar
– Hodgkin hastalığı
– Kolit (Barsak İltihabı)
– Hipotiroidi (guatr)
– Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)
– Dalağın alınması

BAZOFİL DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Sağlıklı bir vücutta bazofil sayısının düşük olması beklenir. Bazofil düşüklüğü doktorlar için çoğu zaman herhangi bir hastalık belirtisi olarak ele alınmaz.

Bazofil düşüklüğünün görüldüğü durumlar:

– Akut romatizmal ateş
– Lober pnömoni (zatüre)
– Steroid tedavisi alan kişilerde
– Tirotoksikozis
– Psikolojik ve genel stres durumları

İLGİLİ HABERNEU: Nötrofil nedir? Nötrofil yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?NEU: Nötrofil nedir? Nötrofil yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? ._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir