65 yaş aylığında şartlar değişti! Hane halkının gelirine bakılmayacak (Kimler 65 yaş aylığı alabilir?)

Sosyal yardımlarla ilgili yeni bir değişiklik yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş aylığı bağlanmasına yönelik düzenlemeyi değiştirdi.

SADECE EŞİ İLE KENDİSİNİN GELİRİNE BAKILACAK

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre; artık yaşlılık aylıklarında aynı hanede yaşayan tüm kişilerin gelirine bakılmayacak. Muhtaç, güçsüz ve kimsesiz 65 yaşını doldurmuş kişilerin aylığa hak kazanabilmesi için sadece eşinin ve kendisinin gelirine bakılacak.Eşi ve kendisinin geliri, asgari ücretin net tutarının üçte birinden az olanlara 65 yaş aylığı bağlanacak.

“PUANLAMA FORMÜLÜ DE KALDIRILDI”

Yönetmelik değişikliğiyle engelli aylığı bağlanmasında kullanılan “puanlama” formülü de kaldırıldı. Böylece kişilerin harcamaları, gelirleri ve servetlerine bakılarak yapılan hesaplamaya son verildi. Yeni düzenlemeyle engelli aylığı için aynı hanede yaşayanların kişi başına düşen aylık ortalama gelirine bakılacak. Bu tutar net asgari ücretin üçte birinden azsa engelli aylığı bağlanacak. (NTV)

İLGİLİ HABER65 yaş aylığı ne kadar? 2018 Yaşlılık aylığı şartları ve başvurusu...65 yaş aylığı ne kadar? 2018 Yaşlılık aylığı şartları ve başvurusu…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir